Zihin ve beden için rahatlatıcı bir etki sunan sauna, sağlıklı yaşam için gerekli olan bir aktivitedir. Sauna; ısı, buhar ve çeşitli kurallar çerçevesinde bedene uygulanan gevşeme ve rahatlama hareketi olarak tanımlanabilir.

Saunanın Sağlık Açısından Başlıca Faydaları

Gerekli ısı düzeyi ile yapılan sauna, ilk olarak ter yoluyla vücudun gevşemesine yardım eder. Ter yardımıyla vücudun üzerindeki toksinler temizlenirken diğer yandan da içerideki kimyasallar dışarı atılmış olur. Hem beden hem de ruh sağlığı için son derece yararlıdır. 

1- Cilt Bakımına Destek Olur

Eski çağlardan günümüzde kadar cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan sauna, alternatif tedavi yöntemi olarak bilinir. Cilt üzerindeki gözeneklerinin açılmasını sağladığı için hücre yenilenmesi üzerinde de oldukça büyük etkiye sahiptir. Cilt üzerinde olan bir diğer etkisi ise kılcal damarlar üzerindeki dolaşımı artırmasıdır. Kan dolaşımı arttığı için cilt daha pürüzsüz ve bakımlı görünür. Ayrıca dokuları güçlendirerek kırışık oluşumu konusunda da önleyici bir etki sunar. Işıltılı, sağlıklı ve temiz bir cilt için dilediğiniz zaman saunanın gücüyle tanışabilirsiniz.

2- Kaslarınızı Güçlendirir

Yüksek ısıda uygulanan sauna, yağ yakımına katkıda bulunduğu için direkt olarak kaslarınızın yoğunluğu üzerinde de fayda sağlar. Kan sirkülasyonunu artırır ve vücudu yeni bir görüntüye kavuşturur. Böylelikle kaslarda yer alan yağ oranı dengelendiği için vücudunuz daha estetik ve orantılı görünür.

3- Kalp Sağlığınız Üzerinde Etkilidir

Saunada sıcaklık oranı artıkça kalp atış hızı da doğrudan artma eğilimi gösterir. 

4- Kalori Yakmanıza Yardım Eder

Sauna'nın başlıca faydalarından birisi de zayıflama üzerinedir. Saunanın ısısı arttıkça kalp atışı da artacak ve böylelikle kişinin kilo vermesi hızlanacaktır.

5-Vücut Direncinizi Artırır

Buhar ile yapılan sauna, vücudu nezle, grip veya bronşit gibi bağışıklık sistemini baz alan hastalıklara karşı koruma altına alır. Verilen yüksek ısı, kan hücrelerinin artmasını amaçlarken diğer yandan da virüs ve mikrop gibi çeşitli zararlı etkenleri vücudunuzdan uzaklaştırır. Bu sayede hastalıklara yakalanma riskiniz de minimum düzeye indirgenmiş olur.

6- Toksinleri Temizler

Dengeli ve düzenli olarak uygulanan ısı işlemi, vücudun terlemesine ve kanda yer alan ısının deri yüzeyine çıkmasına yardım eder. Dolayısıyla yapılan sauna faaliyetleri, vücudun içerisinde bulunan toksinlerin deri ve ciltten dışarı atılmasını sağlayarak derinlemesine temizlik imkanı tanır.

7-Uykunuzu Düzenli Hale Getirir

Derin ve sağlıklı uyku için saunaya gitmek, her zaman için faydalı olacaktır.

8- Stresi Azaltır

Günümüzde sıklıkla yapılan tıbbi araştırmalar, saunanın stres üzerinde etkileyici bir işleve sahip olduğunu belirtir. Sauna esnasında vücut üzerindeki kaslarda ve sinirlerde gevşeme sağlandığı için streste doğrudan azalma eğilimi gösterir.

About