Çalışma Saatleri

Pzrt - Pzr 08.00 - 23.00

Adres

Gümbet Kavşağı Myndos Çarşısı No:239
Gümbet / BODRUM
Mat Pilates - Blackfit Bodrum

Kulüp BlackFit'te Pilates..

Vücudun doğal duruş pozisyonu, esneklik, dayanıklılık, fiziksel güç ve eklem sakatlıklarının düzeltilmesi konularında Core (çekirdek) kasları devreye sokarak vücut kapasitenizi geliştirin.

Pilates Hakkında;

Pilates, Joseph Pilates tarafından 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerleri rehabilite edebilmek amacıyla hazırlanmış bir ezgersizler bütünüdür. Bu egzersizler bütününde kaslar ve dolayısıyla vücut güçlendirilir, esneklik kazandırılır ve dengeye ulaştırılır. Pilates, vücuda uzun süreli bir fayda sağlar. Etkisini hızlı bir şekilde görmeye başlayacağınız pilates temel olarak iki ana dala ayrılır. Bunlardan ilki aletli pilates olarak bilinen pilates Reformer'dır.

Pilatesin bir diğer dalı ise Mat Pilates'tir. Aslında pilates olarak söylendiğinde akla ilk gelen, aletli pilatese göre daha fazla vücut ağırlığı ile yapılan bir spor olarak nitelendirebiliriz.

Bedenen daha güçlü hale gelmek, kendi vücudunuzu yeniden keşfetmek ve daha sağlıklı bir hayata adım atmak istiyorsanız pilates sizin için en ideal spor olacaktır.
Mat Pilates bir diğer değişle grup egzersiz yani bir Grup Fitness dersi olarak geçmektedir.Yer minderi (mat) üzerinde, Pilates ekosistemine uygun olarak uzman eğitmen eşliğinde uygulatılır.
Pilates nasıl yapılır sorusuna cevabımız şu şekilde olacaktır: Beden, zihin ve ruhun bir arada “daha iyi”ye ulaşmaya çalışması ile yapılır. Çünkü aletli pilateste de olduğu gibi mat pilates ya da bir diğer deyişle pilateste bu üç element birbirleriyle konuşmalı, birbirleriyle anlaşmalı ve bir bütün haline gelmelidir.

Mat üzerinde yapılan pilateste bir ders boyunca birbirinden farklı amaçlarla hareket yapılır. Bacak, karın, kol ve sırt kaslarını çalıştırmasının yanı sıra dengenin de işin içinde olduğu, bu nedenle merkez kasların mutlaka kuvvetlenmesi gerektiği bir spordur da diyebiliriz. Bunların yanı sıra pilates yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunları da sizin için sıralamak isteriz.

– Pilates yaparken mutlaka ve mutlaka doğru kıyafetlere sahip olduğunuza emin olmalısınız. Çünkü esneme ve yoğun hareketler içeren pilateste kıyafetler vücudunuz için bir engel yaratmamalı.
– Aynı zamanda pilates yapabilmek için gerekli olan temel malzemelerden herhangi bir tanesine de sahip olmalısınız. Bunlardan en bilineni pilates lastiği ya da bir diğer deyişle pilates bandıdır. Ya da internet üzerinden pilates seti alarak da başlayabilirsiniz.

Ancak tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi pilates de eğitmenlerle birlikte yapıldığında daha etkili ve doğrudur. Çünkü kendi vücut ağırlığınız ile yaptığınız bu sporda yanlış herhangi bir hareket çok daha uzun süreli ve kalıcı problemlere neden olabilir. Eğitmen ile çalıştığınız ve birebir ders aldığınız durumda eğitmen yalnızca size hareket yaptırmaz, aynı zamanda duruşunuzu kontrol eder, hareketleri doğru yapıp yapmadığınızı daima izleyerek sizi yönlendirir. Evde pilates bu nedenle bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

About